Argyle ISD
Argyle ISD
Last updated:
7/26/2023 11:05 am
Calendar
Sign In
More
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
April
2012
Year
Month
Week
Day
List
Year
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
1
7:30a
B. Haynes - EN gym
7:30a
B. Haynes - HS/Aux. gyms
7:30a
B. Haynes - HT gym
7:30a
B. Haynes - MS gym
1:00p
Chumbley - Auditorium
2:00p
D. Martin - Vball - MS gym
4:00p
R. Hillier - HT gym
5:00p
Argyle All-Star Cheer booster - HS Cafe
5:00p
J. Chalk - Main gym
5:00p
Ralston - Sports Dev. - HS/Main gym
7:00p
Townsend - EN gym
2
Custodian and Cafeteria Appreciation Week
3:00p
AIS Chess club - AIS Cafe
4:00p
UIL OAP rehearsals - auditorium
5:00p
FAFSA Workshop-Computer Lab 503
5:00p
King - Open gym - HS/Main gym
5:00p
Townsend-Spring League - EN gym
5:30p
HS Softball vs Sanger (Home)
6:00p
MS Open House
6:00p
R. Ralston - MS gym
6:30p
B. Haynes - EN gym
7:00p
School Board Budget Meeting-Lecture Hall or Auditorium
3
Custodian and Cafeteria Appreciation Week
TBD
MS Track District meet @ Argyle
8:00a
HS Varsity Tennis District - Goldfield Tennis Ct. Denton
3:00p
AIS Chess club - AIS Cafe
4:00p
UIL OAP rehearsals - auditorium
4:30p
HS JV Black Baseball vs Sanger (Home)
5:00p
Coach King -Open gym- HS/Main gym
7:00p
4-H meetings-Cafeteria
7:00p
HS Varsity Track vs Sanger (Home)
7:00p
S. Else - HT gym
8:00p
HS Boys Soccer playoff vs Gainesville @ Denton Guyer HS
4
Custodian and Cafeteria Appreciation Week
8:00a
HS Varsity Tennis District - Goldfield Tennis Ct. Denton
11:30a
UNICEF Meetings-Lecture Hall
3:00p
Pickle ball - EN gym
3:40p
Extreme Dance - Choir room
4:00p
UIL Prose/poetry practice-rm614
4:30p
HT Archery - HT cafe
5:30p
Ralston - Sports Dev. - HS/Main gym
6:30p
B. Haynes - MS gym
7:00p
Booster Club Mtg.-HS/MS Cafeteria
5
Custodian and Cafeteria Appreciation Week
TBD
UIL District One Act Play contest -Grayson Co. College
8:00a
HS JV Tennis District @ Sanger
3:30p
Red Band Clinic
3:40p
Extreme Dance - Choir room
4:00p
UIL OAP rehearsals - auditorium
5:00p
Coach King -Open gym- HS/Main gym
5:45p
ColorGuard - Aux. gym
6:00p
K. Lawson - Practice field by softball field
7:00p
D. Martin - Vball - MS gym
7:00p
S. Else - HT gym
6
(Good Friday) Student/Teacher Holiday
10:00a
HS JV Red Baseball @ Whitesboro
3:40p
Extreme Dance - Choir room
4:30p
HS JV Black Baseball vs Aubrey (Home)
7:00p
HS Varsity Baseball vs Aubrey (Home)
7:30p
HS Boys Soccer Playoff vs Byron Nelson @ N.W. ISD Stadium
7:30p
Student Standing Strong/HS-Lecture Hall
7
7:00a
S. McClure Teacher Trng. - Aux. gym
9:00a
King - Open gym - HS/Main gym
12:00p
HS Softball vs Aubrey (Home)
8
Easter
2:00p
D. Martin - Vball - MS gym
4:00p
R. Hillier - HT gym
9
Bad Weather day/Student/Teacher Holiday
3:00p
AIS Chess club - AIS Cafe
5:00p
King - Open gym - HS/Main gym
5:00p
Townsend-Spring League - EN gym
5:45p
Color Guard - Aux. gym
6:00p
R. Ralston - MS gym
6:30p
B. Haynes - EN gym
7:30p
AYSA - Booster Club Mtg. - HS/MS Cafe
10
3:00p
AIS Chess club - AIS Cafe
3:00p
Pickle Ball - EN gym
4:00p
UIL OAP rehearsals - auditorium
4:30p
HS JV Black Baseball @ Whitesboro
5:00p
Chalk - EN gym
5:00p
Coach King -Open gym- HS/Main gym
5:30p
HS Varsity Softball @ Whitesboro
6:00p
9th Grade Parent Meeting-Cafeteria
7:00p
HS Varsity Baseball @ Whitesboro
7:00p
S. Else - HT gym
11
TBD
HS Track District meet, Gainesville
11:30a
Student Council Meeting -Lecture Hall
3:00p
Pickle ball - EN gym
3:40p
Extreme Dance - Choir room
4:00p
UIL Prose/poetry practice-rm614
4:30p
HT Archery - HT cafe
5:30p
Ralston - Sports Dev. - HS/Main gym
6:30p
B. Haynes - MS gym
12
Band UIL Rehearsal and Contest
TBD
HS Track District meet, Gainesville
8:00a
TAPPS district track 1A meet @ HS Stadium
8:30a
PTSA meeting-Conference room
1:00p
Pre-Kindergarten Round-Up
3:40p
Extreme Dance - Choir room
4:00p
Beginner Drive
4:00p
UIL OAP rehearsals - auditorium
5:00p
Coach King -Open gym- HS/Main gym
5:45p
Colorguard rehearsal - Aux. gym
6:00p
10th Grade Parent Meeting-Cafeteria
6:00p
K. Lawson - Practice field by softball field
6:30p
B. Haynes - EN gym
7:00p
D. Martin - Vball - MS gym
7:00p
S. Else - HT gym
13
Band UIL Rehearsal and Contest
7:30a
Student Standing Strong/HS-Lecture Hall
3:40p
Extreme Dance - Choir room
3:45p
NJHS Meeting - Cafeteria
4:30p
HS JV Black Baseball vs Gainesville (Home)
5:30p
HS Varsity Softball vs Gainesville (Home)
7:00p
Cub scouts - Interm. cafe
7:00p
HS Varsity Baseball vs Gainesville (Home)
14
Band UIL Rehearsal and Contest
Peak Music Festival
8:30a
B. Haynes - HS/MS gyms
8:30a
UIL Academic Meet-High School
9:00a
King - Open gym - Aux. gym
8:00p
Prom 2012 at DFW Marriott Solana in Trophy Club
15
Band UIL Rehearsal and Contest
8:45a
B. Haynes - Aux. gym
8:45a
B. Haynes - HS/Main gym
8:45a
B. Haynes - MS gym
4:00p
D. Martin - Vball - MS gym
4:00p
R. Hillier - HT gym
5:00p
J. Chalk - Main gym
5:00p
Ralston - Sports Dev. - HS/Main gym
7:00p
Townsend - EN gym
16
Band UIL Rehearsal and Contest
10:15a
PSAT Class-Lecture Hall
3:00p
AIS Chess club - AIS Cafe
4:00p
UIL OAP rehearsals - auditorium
5:00p
King - Open gym - HS/Main gym
5:00p
Townsend-Spring League - EN gym
5:45p
Colorguard rehearsal - Aux. gym
6:00p
R. Ralston - MS gym
6:00p
Region XI - 20 hr. Bus Training- Lecture Hall
6:30p
B. Haynes - EN gym
7:30p
AYSA - Booster Club Mtg. - HS/MS Cafe
17
Band UIL Rehearsal and Contest
HS UIL Concet and Sightreading Contest
10:15a
PSAT Class-Lecture Hall
3:00p
AIS Chess club - AIS Cafe
3:00p
Pickle Ball - EN gym
4:00p
UIL OAP rehearsals - auditorium
4:30p
HS JV Black Baseball vs Plt. Point (Home)
5:00p
Coach King -Open gym- HS/Main gym
5:30p
HS Softball vs Pilot Point (Home)
6:00p
Region XI - 20 hr. Bus Training- Lecture Hall
7:00p
HS Varsity Baseball vs Plt. Point (Home)
7:00p
S. Else - HT gym
18
Band UIL Rehearsal and Contest
7:00a
MS UIL Concert & Sight Reading Contest
8:00a
HS Varsity Tennis Regionals -Eagles Landing, Allen
10:15a
PSAT Class-Lecture Hall
11:30a
UNICEF Meetings-Lecture Hall
3:00p
Pickle ball - EN gym
3:40p
Extreme Dance - Choir room
4:00p
UIL Prose/poetry practice-rm614
4:30p
HT Archery - HT cafe
5:30p
Ralston - Sports Dev. - HS/Main gym
6:30p
B. Haynes - MS gym
19
TBD
UIL OAP reg. meet - TX A&M commerce
8:00a
HS Varsity Tennis Regionals -Eagles Landing, Allen
8:30a
PTSA meeting-Conference room
10:15a
PSAT Class-Lecture Hall
3:40p
Extreme Dance - Choir room
4:00p
UIL OAP rehearsals - auditorium
5:00p
Coach King -Open gym- HS/Main gym
5:45p
Colorguard rehearsal - Aux. gym
6:00p
K. Lawson - Practice field by softball field
6:00p
Region XI - 20 hr. Bus Training- Lecture Hall
7:00p
D. Martin - Vball - MS gym
7:00p
J. Chalk - EN gym
7:00p
S. Else - HT gym
20
Refinish MS gym floor
TBD
UIL OAP reg. meet - TX A&M commerce
10:15a
PSAT Class-Lecture Hall
1:00p
Kindergarten Round-Up
3:40p
Extreme Dance - Choir room
4:30p
HS JV Black Baseball @ Sanger
5:30p
HS Softball @ Sanger
7:00p
HS Varsity Baseball @ Sanger
7:30p
Student Standing Strong/HS-Lecture Hall
21
Refinish MS gym floor
TBD
UIL OAP reg. meet - TX A&M commerce
8:00a
B. Haynes - HS/MS gyms
9:00a
King - Open gym - Aux. gym
22
Refinish MS gym floor
8:00a
B. Haynes - HS/Main gym
8:00a
B. Haynes - MS gym
2:00p
Chili Cook-Off-Intermediate Fields
4:00p
D. Martin - Vball - MS gym
4:00p
R. Hillier - HT gym
5:00p
Ralston - Sports Dev. - HS/Main gym
7:00p
Townsend - EN gym
23
Refinish MS gym floor
7:00a
Color Guard rehearsal- choirroom
3:00p
AIS Chess club - AIS Cafe
4:00p
UIL OAP rehearsals - auditorium
5:00p
King - Open gym - HS/Main gym
5:00p
Townsend-Spring League - EN gym
6:00p
R. Ralston - Aux gym
6:00p
Region XI - 20/8 hr. Bus Training- Lecture Hall
6:30p
B. Haynes - EN gym
24
Refinish MS gym floor
3:00p
AIS Chess club - AIS Cafe
3:00p
Pickle Ball - EN gym
3:40p
Cheer Practice - Choir room
4:00p
UIL OAP rehearsals - auditorium
5:00p
Coach King -Open gym- HS/Main gym
6:00p
Region XI - 20/8 hr. Bus Training- Lecture Hall
7:00p
S. Else - HT gym
25
Refinish MS gym floor
11:30a
Student Council Meeting -Lecture Hall
3:00p
Pickle ball - EN gym
3:40p
Extreme Dance - Choir room
4:00p
UIL Prose/poetry practice-rm614
4:30p
HT Archery - HT cafe
5:30p
Argyle UMC - HT gym
5:30p
Ralston - Sports Dev. - HS/Main gym
6:30p
B. Haynes - EN gym
7:00p
Baseball District Meeting-Cafeteria & Lecture Hall
26
Refinish MS gym floor
3:40p
Extreme Dance - Choir room
4:00p
UIL OAP rehearsals - auditorium
5:00p
Coach King -Open gym- HS/Main gym
5:45p
Colorguard rehearsal -Aux. gym
6:00p
K. Lawson - Practice field by softball field
6:00p
Middle School Cheer Banquet-Cafeteria
7:00p
D. Martin - Vball - MS gym
7:00p
J. Chalk - EN gym
7:00p
S. Else - HT gym
27
Refinish MS gym floor
AIS Band @ Sandy Lake Festival
TBD
HS Track Region II @ Tx. A&M Commerce
7:00a
Color Guard rehearsal- choirroom
3:40p
Extreme Dance - Choir room
3:45p
Middle School Student Council Meeting - Cafeteria
5:00p
Alex Betzhold Memorial Event - HS/Main gym/cafe
6:00p
Mr. AHS for Senior Project Graduation-Auditorium
7:30p
Student Standing Strong/HS-Lecture Hall
28
Refinish MS gym floor
TBD
HS Track Region II @ Tx. A&M Commerce
12:00a
Alex Betzhold Memorial Event - HS/Main gym/cafe
8:00a
B. Haynes - MS/Aux. gyms
11:00a
AP French practice test-Language Lab
7:00p
Dance team lock in - Choir room
29
Refinish MS gym floor
12:00a
Dance team lock in - Choir room
8:00a
B. Haynes - HS gym
8:00a
B. Haynes - MS gym
5:00p
J. Chalk - EN gym
5:00p
Ralston - Sports Dev. - HS/Main gym
5:30p
D. Martin Vball - HS Cafe
6:00p
D. Martin - Vball -Aux./HS main gym
7:00p
Townsend - EN gym
30
Refinish MS gym floor
9:00a
HS Varsity Tennis State - Penick-Allison Ct (UT)
3:00p
AIS Chess club - AIS Cafe
4:00p
Coach O Spring League Vball - HS/Main, MS gyms
4:00p
UIL OAP rehearsals - auditorium
5:00p
Townsend-Spring League - EN gym
5:45p
Colorguard rehearsal -Aux. gym
6:00p
Incoming 7th Grade Parent Meeting - Auditorium
6:00p
R. Ralston - HT gym
6:30p
B. Haynes - EN gym
7:00p
Incoming 8th Grade Parent Meeting - Auditorium
1
9:00a
HS Varsity Tennis State - Penick-Allison Ct (UT)
3:00p
AIS Chess club - AIS Cafe
3:00p
Pickle ball - EN gym
3:40p
Cheer Practice - Choir room
4:00p
UIL OEP rehearsal - Auditorium
5:00p
Coach King - Open gym - MS gym
5:00p
HT Chess Club Tournament - HT cafe
5:30p
Cheer Parent Mtg. - Lecture Hall
7:00p
4-H meetings-Cafeteria
7:00p
Boy Scouts #192 - HS Lecture Hall
7:00p
S. Else - HT gym
2
7:00a
Color Guard rehearsal- choirroom
11:30a
UNICEF Meetings-Lecture Hall
3:00p
Pickle ball - EN gym
3:40p
Extreme Dance - Choir room
4:00p
One Act Play Rehearsal-Auditorium
4:00p
UIL prose/poetry practice - RM 614
5:30p
Argyle UMC - HT gym
5:30p
Ralston - Sports Dev. - HS/Main gym
6:30p
B. Haynes - MS gym
7:00p
Booster Club Mtg.-HS/MS Cafeteria
7:30p
E. Malone - EN gym
3
8:30a
PTSA meeting-Conference room
3:00p
Girls Bball - En gym
3:40p
Extreme Dance - Choir room
4:00p
Argyle Band Solo Contest
4:00p
Coach O Spring League Vball - MS, Aux. gyms
4:00p
UIL OEP rehearsal - Auditorium
5:45p
Colorguard rehearsal -HS/Main gym
6:30p
NHS Induction-Auditorium
7:00p
S. Else - HT gym
4
7:00a
AHS Bands @ DC Festival
7:00a
J. Chalk - HS gym
3:40p
Extreme Dance - Choir room
3:45p
Colorguard Spring Show - HS/Main gym
5:00p
Family fun night - HT gym,cafe,commons
7:30p
Student Standing Strong/HS-Lecture Hall
5
Cinco De Mayo
5:00a
S. McClure -Outdoor Adv. - HS cafeteria
7:45a
B. Haynes - HS/MS/Aux. gyms
10:00a
EOC Biology Review-Caferteria
6:00p
Cub scouts -D. Young- HT cafe
7:00p
AHS Theater Performing The Giver and Chamber Music-Auditorium